VÝZNAM ZDRAVEJ ČREVNEJ MIKROFLÓRY V TEHOTENSTVE
Konzumácia probiotík v tehotenstve je bezpečná a odporúčaná pre množstvo pozitívnych účinkov.

Tehotenstvo je bezpochýb jedným z najčarovnejších a najzvláštnejších období v živote ženy. No prináša so sebou oveľa viac ako len nakupovanie roztomilého oblečenia, plánovanie škôlky a hladkanie rastúceho bruška.

Tehotenstvo mení hormonálny obraz ženy, a tým aj jej fyzické telo, fungovanie imunitného systému, črevnú a vaginálnu mikroflóru a celkovú pohodu.

AKÉ ZMENY NASTÁVAJÚ PO TEHOTENSTVE?


Nárast hmotnosti a zadržiavanie vody

Tehotenstvo je charakterizované prírastkom hmotnosti; pár kilogramov na úkor bábätka, časť na úkor tukových zásob uložených v tele, zväčšuje sa objem krvi a veľa tehotných žien zadržiava aj vodu.

Tá je práve výsledkom nadmernej telesnej hmotnosti, ktorá spomaľuje cirkuláciu krvi a telesných tekutín, najmä v nohách. V dôsledku toho telo zadržiava viac vody a tehotné ženy to pociťujú ako opuchy rúk, nôh či dokonca tváre.

4 tipy, ako si môžete pomôcť:

 • majte dostatok oddychu;
 • nestojte príliš dlho;
 • obmedzte príjem kofeínu a soli;
 • zvýšte príjem draslíka.

Zrak, čuch a chuť

Počas tehotenstva sa môže zhoršiť videnie a pri nosení kontaktných šošoviek sa môže zvýšiť citlivosť očí. Tehotné ženy tiež často zaznamenávajú zvýšenie očného tlaku.

Ďalšou veľmi častou a „stereotypnou“ zmenou je zmena vône a chuti.

Je zaujímavé, že tehotná žena dokáže odolať jedlu, ktoré jej predtým chutilo najviac, a zároveň cíti chuť na niečo čo nikdy neochutnala.

Silné pachy môžu tiež vyvolať nevoľnosť v dôsledku zvýšenej citlivosti.

Koža, vlasy a nechty

Zmenený vzhľad pokožky a zdravie vlasov a nechtov počas tehotenstva je výsledkom hormonálnych zmien. Stav vlasov, nechtov a pokožky môže ísť dvoma úplne opačnými smermi; buď má žena zrazu lesklú pokožku, husté vlasy a dlhé pevné nechty, alebo je pokožka posiata nečistotami, vlasy silno vypadávajú a nechty sú úplne lámavé.

Najznámejšou zmenou kože sú jednoznačne strie. Sú spôsobené kombináciou naťahovania kože a hormonálnych zmien, ktoré ovplyvňujú elasticitu pokožky.

V treťom trimestri sa strie objavujú u 90 % žien, najčastejšie na bruchu a prsiach. Strie nikdy nezmiznú úplne, ale často vyblednú do farby pokožky a po pôrode sa zmenšia.

Zmeny v kardiovaskulárnom a dýchacom systéme

Telo počas tehotenstva pracuje na plné obrátky. Zvyšuje sa objem krvi (až o 50 %) a srdcová frekvencia a výrazne sa zvyšuje aj potreba kyslíka. Sliznica horného gastrointestinálneho traktu sa výraznejšie prekrvuje, čo môže mať vplyv na zlú priechodnosť nosa či dokonca zmenu hlasu.

Tehotenstvo môže sprevádzať aj pocit nedostatku vzduchu. Tento pocit je najčastejší v treťom trimestri, no môže sa objaviť aj skôr (ovplyvňuje ho aj tlak maternice na pľúca a iné orgány).

K najčastejším a najintenzívnejším zmenám dochádza v oblasti hormónov.

ŽENA PRODUKUJE V JEDNOM TEHOTENSTVE VIAC ESTROGÉNU AKO ZA CELÝ ŽIVOT

Hoci pozitívny tehotenský test je bodom, keď žena zistí, že je tehotná, tehotenstvo v skutočnosti začína oveľa skôr.

Ihneď po oplodnení vajíčka sa začne uvoľňovať hormón hCG (Human Chorionic Gonadotrophin). To je hormón, vďaka ktorému je test pozitívny (ak došlo k oplodneniu). Vylučuje sa len počas tehotenstva a tvoria ho bunky, ktoré tvoria aj placentu. Pozorovaním jeho hodnoty je možné predpovedať rôzne výsledky tehotenstva, napríklad viacpočetné tehotenstvo alebo naopak nesprávny výpočet počatia. Jeho množstvo nie je možné ovplyvniť, s výnimkou liekov. Na začiatku tehotenstva sa zvyšuje v krvi a jeho hodnoty sa zvyčajne zdvojnásobia každých 72 hodín.

Vysoká hladina hormónu hCG v prvých týždňoch môže (okrem iných dôvodov) spôsobiť aj častejšie a intenzívnejšie ranné nevoľnosti. Po 12. týždni sa jeho sekrécia stabilizuje, takže slabosť často zmizne práve v tomto období.

Hormón hCG nie je dôležitý len kvôli výsledku testu. Je tiež zodpovedný za produkciu progesterónu a estrogénu vo vaječníkoch, ktoré majú počas tehotenstva mimoriadne dôležité úlohy.

Rôzne úlohy, spoločný cieľ: bezpečné a zdravé tehotenstvo

Estrogén a progesterón sú hlavné hormóny tehotenstva. Majú veľmi odlišné úlohy, ale majú spoločnú starosť o bezpečné a zdravé tehotenstvo, blaho tehotnej ženy a plodu a prípravu tela na pôrod a obdobie po pôrode.

Estrogén sa v tehotenstve stará o:

 • rast a vývoj orgánov a iných telesných systémov;
 • produkciu hormónov v nadobličkách plodu;
 • citlivosť maternice na oxytocín;
 • rozšírenie mliekovodov v prsníkoch.

Počas tehotenstva sa progesterón stará o:

 • prevencii predčasnej kontrakcie stien maternice;
 • relaxáciu hladkých svalov;
 • akceptáciu že telo matky toleruje telo dieťaťa alebo jeho DNA.

Okrem estrogénu a progesterónu hrá v tehotenstve dôležitú úlohu aj relaxín (uvoľňuje svaly a tkanivá v tele), prolaktín (hormón stimulujúci tvorbu mlieka) a oxytocín (hormón lásky, ktorý je zodpovedný za väzbu medzi matkou a dieťaťom). 

Napriek tomu, že hormóny sú kľúčom k bezpečnému a úspešnému tehotenstvu, môžu byť zodpovedné aj za niektoré nepríjemné príznaky, ktoré tehotenstvo často sprevádzajú.


INTENZÍVNE ZMENY V TELE PRINÁŠAJÚ AJ MNOŽSTVO NEPOHODLNÝCH PROBLÉMOV

Estrogén a progesterón okrem iného ovplyvňujú zmeny v črevnom mikrobióme, čím ovplyvňujú zdravie, pohodu a regulované trávenie.

Najčastejšie problémy, ktoré trápia budúce mamičky, sú:

Problémy s trávením

Popri ranných nevoľnostiach sú jednou z najčastejších nepríjemností, s ktorými sa tehotné ženy stretávajú, tráviace problémy. Akoby nestačila zápcha, plynatosť a vetry, pridať sa môže aj pálenie záhy a nadúvanie.

Vaginálny zápal

V dôsledku zmien v imunitnom systéme, hladinách glykogénu a hormónu estrogénu sú vaginálne kvasinkové infekcie obzvlášť časté u tehotných žien. Okrem vaginálnej infekcie môže ísť aj o bakteriálnu infekciu vagíny. Plesňové aj bakteriálne infekcie sú sprevádzané veľmi nepríjemnými príznakmi. Žiaden z týchto zápalov sám o sebe nepredstavuje pre tehotnú ženu ani plod vážnu hrozbu, ale každú pošvovú infekciu je dobré čo najskôr vyliečiť (alebo ešte lepšie jej predísť).

Zápal močového mechúra

Môže sa stať, že žena sa s infekciou močového mechúra nestretne až do tehotenstva, ale potom ju dostane už v prvých týždňoch. Dôvodom je, že rovnako ako vaginálne zmeny počas tehotenstva ovplyvňujú aj črevnú flóru, a teda aj močové cesty. Ak nie je dôvod na paniku s intímnym  zápalom, sú to práve infekcie močových ciest, ktoré môžu v tehotenstve spôsobiť väčšie nepríjemnosti. Akýkoľvek zápal močového mechúra je potrebné čo najskôr vyliečiť, no ešte dôležitejšie je dbať na prevenciu, ktorá môže pomôcť takýmto zápalom predchádzať.

Liečba antibiotikami

Akoby to nestačilo, tehotenstvo môže viesť k zápalu alebo ochoreniu, ktoré si vyžaduje antibiotickú liečbu. Často ide o zápal močového mechúra, mastitídu po pôrode a počas dojčenia. Lekár predpisuje antibiotiká, ktoré sú bezpečné pre tehotnú ženu aj pre bábätko a pri liečbe je obzvlášť dôležité podporovať organizmus, najmä črevá. Antibiotiká ničia črevnú mikroflóru, čo môže spôsobiť spomínané problémy, ale aj celý rad ďalších.

A čo majú všetky tieto problémy spoločné? Narušenú črevnú mikroflóru.

ABY STE SA POČAS TEHOTENSTVA CÍTILI DOBRE, JE DÔLEŽITÁ STAROSTLIVOSŤ O CELÉ TELO S DÔRAZOM NA ČREVÁ

Milióny baktérií, ktoré žijú v črevách, sa starajú nielen o správne trávenie a prevenciu zápalov, ale majú aj celý rad ďalších povinností, ktoré ovplyvňujú zdravie a pohodu počas tehotenstva:


ZDRAVIE ČRIEV U TEHOTNÝCH ŽIEN JE MIMORIADNE DÔLEŽITÉ

Dôležitosť zdravého čreva v tehotenstve zdôrazňujú aj odborníci v oblasti výživy žien v období počatia, tehotenstva a popôrodného obdobia.

„Okrem toho, že zdravé črevo a mikrobióm, ktorý v ňom sídli, úzko súvisí so silou imunitného systému, ovplyvňuje aj priebeh tehotenstva. Nedostatočný pomer „dobrých“ a „zlých“ baktérií zvyšuje riziko:

 • predčasného pôrodu,
 • rozvoj preeklampsie,
 • gestačný diabetes 
 • nadmerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva.

Baktérie v našom tráviacom systéme ovplyvňujú aj vstrebávanie živín, ktorých potreby sa v tehotenstve starostlivosťou o plod ešte zvyšujú.“

Okrem starostlivosti o imunitný systém, bezpečný priebeh tehotenstva a správne trávenie je starostlivosť o črevnú mikroflóru dôležitá aj z iného dôvodu:

„Mikrobióm matky okrem ovplyvňovania priebehu tehotenstva ovplyvňuje aj mikrobióm bábätka. Na rozdiel od predchádzajúceho presvedčenia, keď sa verilo, že maternica je sterilná a bábätko prichádza prvýkrát do kontaktu s baktériami počas vaginálneho pôrodu, vedci zistili, že mikrobióm bábätka sa tvorí už počas tehotenstva. Okrem zdravia má správny vývoj mikrobiómu dieťaťa vplyv aj na jeho náchylnosť na vznik alergií a kožných problémov.“


STAROSTLIVOSŤ O ZDRAVÉ ČREVO POČAS TEHOTENSTVA

„Pokiaľ ide o reguláciu črevnej mikroflóry, potraviny bohaté na:

 • rozpustnú vlákninu (ovos, banán, brokolica, mrkva...);
 • probiotiká (kefír, jogurt, kimchi, fermentovaná nakladaná zelenina);
 • prebiotiká (menej zrelé banány, cesnak, špargľa, cibuľa, strukoviny).

Odporúča sa vyhnúť sa spracovaným potravinám, vyprážaným jedlám, alkoholu a potravinám s vysokým obsahom cukru.“

Na mikroflóru okrem stravy vplýva aj genetika, vystavenie stresu, spánkové návyky a samozrejme aj samotné tehotenstvo.

Čo ešte môžete okrem stravy urobiť pre zdravú a vyváženú črevnú mikroflóru?


DODATOČNÁ PODPORA ČRIEV KONZUMÁCIOU PROBIOTÍK

Užívanie probiotických kultúr (probiotík) v tehotenstve je bezpečné a pre mnohé pozitívne účinky aj odporúčané. Keďže zdravé črevo ovplyvňuje aj plodnosť mužov a žien a kvalitu mlieka, konzumácia je odporúčaná a bezpečná aj v období tehotenstva a dojčenia“.

Dôležitý je aj výber vhodnej zmesi probiotických kultúr.

Odporúča sa, aby mali čo najviac rôznych kmeňov a čo najviac živých baktérií. V tehotenstve sa odporúča voliť najmä probiotiká, ktoré obsahujú (okrem iného) bakteriálne kmene nachádzajúce sa v pošve (Lactobacillus Acidophilus). Je to dôležité z dvoch dôvodov:

1. Pomer v prospech dobrých baktérií znižuje rozmnožovanie zlých baktérií. Medzi nimi je streptokok skupiny B, druh baktérie, ktorá sa môže preniesť na dieťa od narodenia a môže mať vážne následky.

2. Keď dieťa prechádza pôrodnými cestami, je "nakazené" baktériami, ktoré sú v pošve matky, takže je samozrejme dobré, že rovnováha je v prospech dobrých baktérií.

NATAL BIOTIC PROBIOTICKÉ KULTÚRY VYTVORENÉ PRE TEHOTNÉ A DOJČIACE MATKY

Natal Biotic je zmes probiotických kultúr a Actazinu® extraktu zo zeleného kiwi, ktorý podporuje zdravie a pohodu počas tehotenstva a po pôrode.

Actazín pomáha pri kolonizácii probiotických kultúr. Pozostáva z prebiotík (potrava pre probiotiká), polyfenolov, unikátneho enzýmu kiwi zvaného aktinidín a nerozpustnej vlákniny.

Zásobuje tráviaci systém živinami, ktoré napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu a tým pomáhajú predchádzať zápche. Keďže obsahuje prebiotiká, polyfenoly a nerozpustnú vlákninu, je potravou pre mikrobiálne kultúry, čím zlepšuje črevnú flóru a pomer medzi dobrými a zlými baktériami.

Jeho unikátny enzým aktinidín pôsobí v hornej časti tráviaceho traktu, pomáha štiepiť niektoré bielkoviny a tým zmierňuje pocit plného žalúdka.


5 DÔVODOV, PREČO UŽÍVAŤ NATAL BIOTIC


Posilňuje imunitný systém matky a dieťaťa

Viac ako 70% buniek imunitného systému sa nachádza v čreve. Starostlivosť o zdravú črevnú mikroflóru má pozitívny vplyv na imunitný systém matky a dieťaťa.

Reguluje trávenie

Probiotické kultúry s pridaným extraktom z kiwi stimulujú trávenie a funkciu čriev a pomáhajú predchádzať zápche.

Stimuluje tvorbu telu vlastného folátu

Vybrané kmene probiotických kultúr stimulujú telo k produkcii vlastného folátu.

Podporuje telo po pôrode

Zdravá črevná mikroflóra prispieva k lepšiemu vstrebávaniu živín, regulácii hladiny glukózy v krvi a silnému imunitnému systému, ktorý poskytuje rozhodujúcu podporu organizmu počas dojčenia a popôrodnej rekonvalescencie.

Pomáha predchádzať zápalom vagíny a močového mechúra

Pomáha predchádzať zápalom vagíny a močového mechúra. Zápaly pošvy a močového mechúra často spôsobujú baktérie, ktoré sa tam dostanú z čriev. Rovnováha v črevnej mikroflóre je tak dôležitou súčasťou prevencie nepríjemných zápalov.

Tento text vznikol v spolupráci s odborníčkou v oblasti výživy žien počas počatia, tehotenstva a popôrodného obdobia Anou Zrimšek(@prehranazadva).


Zdravé tehotenstvo
background
1 Recenzie
Natal Biotic
30 Kapsúl
Na sklade

/ Množstvo na 30 dní / 0,80€ na deň

Natal Biotic sú probiotické kultúry pre tehotné a dojčiace matky. Obsahujú Actazin, extrakt zo zeleného kiwi a 6 vybraných kmeňov, ktoré podporujú zdravie črevnej flóry a vstrebávanie živín, podporujú tvorbu prirodzeného folátu v tele a pomáhajú posilňovať imunitný systém.

€23,90
5 MÝTOV O DETOXIKÁCIÍ
Detoxikácia organizmu sľubuje viac energie, lepšiu psychickú a fyzickú pohodu a posilnenie imunitného systému. Detoxikácia...
8 POTRAVÍN, KTORÉ POMÁHAJÚ NASTAVIŤ ROVNOVÁHU ŽENSKÝCH HOMÓNOV
Hormóny sú látky, ktoré riadia vaše zdravie a pohodu. Pokiaľ sú v rovnováhe a hladko plnia svoje úlohy, zvyčajne sa s nimi...
ADRIANA A BIO MORINGA
Pohoda je prvým krokom ku šťastiu!