Ako pripraviť svoje telo tak, aby nenastal problém pri otehotnení?

60 % žien a párov, ktoré ku mne prichádzajú žiadajú o radu, ako zlepšiť svoju plodnosť a reprodukčný stav, aby mohli otehotnieť prirodzene. Zdá sa, že sa zvyšuje povedomie o príprave tela na počatie a takmer každý pár sa spočiatku chce pokúsiť o prirodzené počatie.

 

Článok napísala

Alison Kogoj - licencovaná poradkyňa pre prirodzenú plodnosť s dlhoročnými skúsenosťami, systémovo-vzťahová terapeutka, registrovaná zdravotná sestra a lektorka

Položili ste si niekedy otázku: "Budeme môcť mať deti?" Alebo: "Budú môcť mať moje deti deti?" Otehotnieť a mať dieťa je dnes pre mnohé páry náročnou výzvou. V rozvinutých krajinách čelí problému počatia každý šiesty pár. Oficiálna medicína nazýva neplodnosťou stav, keď sa páru nepodarí otehotnieť po roku nechráneného sexu. Na druhej strane, štatistiky ukazujú, že každé štvrté tehotenstvo sa končí predčasne, čo vedie k potratu alebo narodeniu mŕtveho dieťaťa. 

Aby pár zvýšil svoje šance na úspešné počatie, je mimoriadne dôležitá príprava tela na túto veľkú udalosť. Okrem toho pripravuje telo ženy na obdobie tehotenstva a obdobie po pôrode. V nasledujúcom texte sa budeme venovať šiestim oblastiam, na ktoré sa oplatí pozrieť a v prípade potreby ich zlepšiť ešte predtým, ako pár začne aktívne pracovať na otehotnení. Zdravý životný štýl je dôležitý pre úspešné počatie a tehotenstvo. Patria sem zdravé stravovacie návyky, fyzická aktivita, zvládanie stresu, vzdanie sa zlozvykov a kontrola chronických ochorení. 

ZDRAVÉ STRAVOVACIE NÁVYKY

Toto nie je o diétach, ktoré vás zázračne urobia "plodnejšími". Rôzne diéty nie sú pre každého rovnako účinné a drastické diéty nás často čoskoro vrátia na do starých koľají. Zdravé stravovacie návyky sú však dôležité. 


Vaša strava by mala byť pestrá a bohatá. Mala by obsahovať dostatok zdravých tukov, kalórií, bielkovín a proteínov, komplexných sacharidov, vlákniny, fermentovaných potravín, ovocia, zeleniny, byliniek a korenín. Je tiež dobré vyhýbať sa jednoduchým sacharidom a cukru, sladkým nápojom, slaným pochutinám, mastným a rýchlo pripraveným jedlám a potravinám, ktoré sa dodávajú v plastových nádobách pripravených na konzumáciu. Okrem toho je dôležité, aby boli jedlá primerane rozložené počas dňa, čo zahŕňa 3 až 6 menších a väčších jedál denne. To totiž pomáha zabezpečiť primeranú hladinu inzulínu v krvi, čo má priaznivý vplyv na správnu rovnováhu pohlavných hormónov. 

Ak máte špecifickejšie problémy alebo chronické ochorenia, je tiež dobré individuálne sa poradiť so špecialistom, ktorý vám poradí a podporí vaše telo s ohľadom na jeho stav, potreby a želania.

FYZICKÁ AKTIVITA

Vplyv na reprodukčné zdravie má aj hmotnosť a fyzická aktivita, a to u oboch pohlaví. Šance na otehotnenie sú vyššie, ak je telesná hmotnosť v normálnom rozmedzí vzhľadom na výšku jedinca. Optimálny index telesnej hmotnosti (BMI) je 19 až 25.

Ženy s nadváhou sú náchylnejšie na poruchy na osi "hypotalamus-hypofýza-vaječníky" a často trpia poruchami menštruácie (nepravidelný menštruačný cyklus, bolestivá menštruácia, silné krvácanie, absencia ovulácie). Priberanie na váhe sa často spája aj s nerovnováhou cukru v krvi a nadprodukciou estrogénu, čo vedie k poruchám dozrievania vajíčok (absencia ovulácie) a neprimeranému zhrubnutiu -endometrii (oplodnené vajíčko sa nemôže uhniezdiť v sliznici maternice). Priberanie na váhe sa často spája aj so syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý významne prispieva k ťažkostiam pri dosiahnutí počatia. 


Problém sa vyskytuje aj opačne, pri podváhe alebo pri príliš nízkom BMI. U žien s BMI pod 18 dochádza k absencii ovulácie a strate menštruácie, pretože množstvo tukových buniek v tele sa zníži do takej miery, že sa zastaví vylučovanie hormónov, ktoré regulujú funkciu vaječníkov. Rovnaký účinok sa prejavuje aj pri extrémnych diétach s veľmi nízkym príjmom kalórií (pod 1000 kcal denne) a pri veľmi intenzívnom fyzickom cvičení. Pri absencii ovulácie nie je možné otehotnieť a v tomto prípade sa situácia nezlepší ani po pridaní hormónov.

Ženy, ktoré nie sú fyzicky aktívne alebo majú nadváhu, by mali zvážiť zavedenie cvičenia aspoň trikrát týždenne. Ženy, ktoré sú intenzívne fyzicky aktívne, by mali znížiť svoju fyzickú aktivitu. 

ZVLÁDANIE STRESU

Stres často prispieva k ťažkostiam pri počatí, najmä u žien. Jedna štúdia ukázala, že nadmerné vystavenie stresu môže až zdvojnásobiť riziko ťažkostí pri počatí. U žien, ktoré sú vystavené vysokej úrovni stresu, je dvakrát nižšia pravdepodobnosť, že v nasledujúcom roku otehotnejú, ako u žien, ktoré stresu vystavené nie sú. U žien, ktoré sú často alebo neustále vystavené stresu, majú nadobličky veľa práce, pretože neustále vylučujú hormóny, ktoré sú zodpovedné za reakciu tela "bojuj alebo uteč".

Dlhodobo zvýšené vylučovanie stresových hormónov vedie aj k nevhodnej rovnováhe medzi pohlavnými hormónmi, čo môže mať za následok poruchy ovulácie a iné poruchy reprodukčného systému. Okrem toho môže vysoká hladina kortizolu rýchlo viesť k poruche imunitného systému.


Ak ste často vystresovaní alebo preťažení, nájdite si niekoľkokrát do týždňa aktivitu, ktorá vás upokojí a odpúta vašu myseľ od práce a starostí, napr.: prejdite sa do prírody, začnite pravidelne meditovať alebo cvičiť jogu, dajte si relaxačný kúpeľ. Dôležitý je tiež dostatočný a kvalitný spánok preto, že sa počas neho tvorí hormón melatonín, ktorý má dôležitý vplyv na správnu tvorbu a rovnováhu pohlavných hormónov.ZLOZVYKY

Prestaňte fajčiť, piť alkohol a znížte príjem kofeínu (ak sa Vás tieto zlozvyky týkajú).

Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 chemických látok a je spojený s mnohými zdravotnými komplikáciami, od kardiovaskulárnych ochorení až po hormonálne poruchy. Zistilo sa, že fajčiarky majú vyššie riziko problémov s počatím v porovnaní s nefajčiarkami. Fajčiarky mali častejšie zníženú zásobu vajíčok, nedostatok plodného hlienu a príliš krátku luteálnu fázu menštruačného cyklu. Zaznamenané boli aj negatívne účinky fajčenia na vajíčkovody a maternicu. Fajčiarky sú tiež náchylnejšie na mimomaternicové tehotenstvo.


Zistilo sa, že ženy a muži, ktorí pijú alkohol častejšie, majú väčšie problémy s otehotnením ako príležitostní konzumenti. Alkohol významne prispieva k hromadeniu väčšieho množstva škodlivých látok v tele, než ho telo dokáže odstrániť. U žien zvyšuje estrogén, ktorý brzdí ovuláciu, a u mužov ovplyvňuje pohyblivosť a počet spermií.

Konzumácia kofeínu je spojená so zvýšeným rizikom ukončenia tehotenstva. Kofeín okrem iného znižuje schopnosť tela absorbovať železo, ktoré je dôležitým minerálom pre zdravé tehotenstvo. Odporúčaná denná dávka kofeínových nápojov je do 200 mg/deň, ale ešte lepšie je nahradiť kávu bezkofeínovou kávou alebo chutným čajom (pozor, niektoré druhy čaju obsahujú tiež kofeín).

MÁTE DIAGNÓZU? DOSTAŇTE JU ČO NAJVIAC POD KONTROLU

Ak máte cukrovku, vysoký krvný tlak, ochorenie štítnej žľazy, PCOS, endometriózu alebo iné chronické ochorenie, mali by ste sa pred plánovaním tehotenstva poradiť so svojím lekárom alebo gynekológom. To samozrejme neznamená, že by ste v týchto prípadoch nemali otehotnieť. Dôležité je, aby ste mali svoje ochorenie pod kontrolou, aby liečba, ktorú vám odporučil lekár, bola v poriadku, aby výsledky boli v normálnych medziach, aby ste nemali žiadne zdravotné komplikácie a aby ste sa o svoje zdravie starali aj zdravým životným štýlom. 

Počatie sa neodporúča, ak pravidelne užívate určité terapie, preto ak plánujete otehotnieť, poraďte sa včas so svojím lekárom, aby mohol vašu terapiu primerane zmeniť alebo upraviť.

ZAČNITE SLEDOVAŤ SVOJ MENŠTRUAČNÝ CYKLUS

Začnite poznávať, chápať a sledovať svoj menštruačný cyklus! Áno, čítate správne. Pozorovaním indikátorov plodnosti, ako je vaginálny výtok, meranie bazálnej teploty, samovyšetrenie metronarálneho krčka maternice alebo použitie ovulačných testov, môžete na základe svojho menštruačného cyklu určiť svoje plodné okno, a tým aj odhadovaný čas ovulácie. Sexuálnym stykom v plodnom období výrazne zvýšite svoje šance na úspešné otehotnenie. 

Pri plánovaní tehotenstva je dôležitá príprava tela na oplodnenie a obdobie tehotenstva! Záhradník tiež pripraví pôdu skoro na jar, aby semená, ktoré do nej zasadí, mohli úspešne vyklíčiť. Prečo teda neurobiť to isté s naším telom a nezvýšiť tak šance na úspešné oplodnenie a splodenie dieťaťa? 


S kapsulami Ovary Care môžete extra podporiť svoje telo a reprodukčné orgány. Obsahujú Myo-inozitol a Caronositol® (D-chiro-inozitol). Caronositol® je extrakt z plodov Rohovníka obyčajného s vysokým obsahom D-pinitolu. V kapsulách sa nachádza v pomere 40:1, ktorý je telu prirodzený. Do kapsúl je tiež pridaný vitamín D a aktívna forma kyseliny listovej. Prirodzene podporuje rovnováhu ženských hormónov, reguluje menštruačný cyklus a stará sa o zdravie vaječníkov (najmä pri PCO a PCOS) a ďalších ženských reprodukčných orgánov.


Zdroje a literatúra: 

  • Billings, E. and Westmore A. (2008) The Billings Method: using the body’s natural sign of fertility. Šestnajsta izdaja. Melburne: WOOMB. 
  • Briden, L. (2022) Are You Eating Enough to Get a Period? The Period Revolutionary, 16.4.2022. Dostopno na: https://www.larabriden.com/blog/page/3/ (Dostop: 29.9.2022). 
  • Bussell L., Heller B., Quinn T. (2010) Fully Fertile: A Holistic 12-Week Plan for Optimal Fertility. Vermont: Inner Traditions – Bear & Company. 
  • Goodman, J. (2020) Kako preživeti v toksičnih časih? Iz original naslova Staying alive in toxic times prevedla Korošec, I.L. Prva izdaja. Ljubljana: Vida, d.o.o. 
  • Hillgers, T.W. (2010) The NaPro Technology Revolution: Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books.
Odporúčame
background
Ovary Care
120 Kapsúl
Na sklade

/ Množstvo na 1 mesiac / 0,90€ na deň

Ovary Care obsahuje Myo-inozitol a Caronositol® (D-chiro-inozitol). Caronositol® je extrakt z plodov Rohovníka obyčajného s vysokým obsahom D-pinitolu. V kapsulách sa nachádza v pomere 40:1, ktorý je telu prirodzený.

Do kapsúl je tiež pridaný vitamín D a aktívna forma kyseliny listovej.

Prirodzene podporuje rovnováhu ženských hormónov, reguluje menštruačný cyklus a stará sa o zdravie vaječníkov (najmä pri PCO a PCOS) a ďalších ženských reprodukčných orgánov.

€27,00
Prečítajte si viac
5 MÝTOV O DETOXIKÁCIÍ
Detoxikácia organizmu sľubuje viac energie, lepšiu psychickú a fyzickú pohodu a posilnenie imunitného systému. Detoxikácia...
8 POTRAVÍN, KTORÉ POMÁHAJÚ NASTAVIŤ ROVNOVÁHU ŽENSKÝCH HOMÓNOV
Hormóny sú látky, ktoré riadia vaše zdravie a pohodu. Pokiaľ sú v rovnováhe a hladko plnia svoje úlohy, zvyčajne sa s nimi...
VÝZNAM ZDRAVEJ ČREVNEJ MIKROFLÓRY V TEHOTENSTVE
Konzumácia probiotík v tehotenstve je bezpečná a odporúčaná pre množstvo pozitívnych účinkov.