STAČÍ JESŤ PROBIOTICKÉ POTRAVINY PRE ZDRAVÉ ČREVÁ?
Už niet pochýb o tom, že starostlivosť o zdravú črevnú mikroflóru je predpokladom silného imunitného systému, správneho trávenia, čistých myšlienok a dobrého vstrebávania živín.

Pokiaľ ide o črevá a probiotiká, často existuje obava, že konzumácia probiotických jogurtov, kefírov, kyslej kapusty a iných potravín bohatých na probiotické kultúry nestačí na reguláciu črevnej mikroflóry.

Aké je riešenie? Probiotické potraviny alebo probiotiká v kapsulách?

Začnime od začiatku...

Skôr ako odpovieme na vyššie uvedenú otázku, rada by som vám povedala viac o črevnej mikroflóre a pôsobení probiotík.


1 až 3 % vašej telesnej hmotnosti tvoria črevné mikróby

Viete, čo majú spoločné koralové útesy, dažďové pralesy, púšť a vaše vnútornosti?

Každé z týchto prostredí má svoj vlastný jedinečný ekosystém, spoločenstvo organizmov, ktoré interagujú navzájom ale aj so svojím fyzickým prostredím.

Vaše črevá nie sú výnimkou. Črevná mikroflóra je najväčší symbiotický ekosystém v ľudskom tele. Tvoria ho baktérie, kvasinky a vírusy, ktoré žijú na vás, vo vás a okolo vás.


Keď hovoríme o črevnom mikrobióme, máme na mysli baktérie, ktoré žijú v hrubom čreve. Na sliznici vášho dlhého tráviaceho traktu je ich až 5000. S týmito mikróbmi žijeme a vyvíjame sa už tisíce rokov. Rovnako ako odtlačok prsta, aj črevný mikrobióm je jedinečný.


Úloha črevného mikrobiómu

Mikróby, ktoré sídlia vo vašom čreve, vykonávajú veľmi dôležité úlohy, bez ktorých by vám chýbalo zdravie aj pohoda.

Poďme sa pozrieť na dôležitosť „dobrých baktérií“:

Trávenie:

mikróby, ktoré žijú v čreve, produkujú rôzne enzýmy (druh bielkovín), ktoré nám pomáhajú tráviť potravu. Okrem iného nám pomáhajú odbúrať laktózu či lepok.

Prvá obranná línia:

črevá si možno predstaviť ako líniu vojakov so zdvihnutými štítmi a natiahnutými mečmi. Črevné mikróby sú obranou proti škodlivým baktériám a toxínom z prostredia.

Energetická hladina:

niektoré kmene črevných probiotických kultúr môžu produkovať vitamín B, o ktorom je známe, že pomáha zvyšovať hladinu energie. Okrem toho črevo pomáha aj pri trávení, čiže nám pomáha získavať energiu trávením a vstrebávaním živín.

Imunitný systém:

70% imunitného systému sa nachádza v čreve. Mikrobióm pomáha regulovať imunitné reakcie, ale iba vtedy, ak je rovnováha baktérií v čreve dobre vyvážená.

Zdravie pokožky:

ak je črevný mikrobióm narušený, v tele sa začne objavovať zápal. Keďže pokožka je váš najväčší orgán, zápaly sa prejavia aj v podobe nečistôt, vyrážok a akné na vašej tvári či na iných častiach tela.

Duševné zdravie:

výskumy spájajúce črevá a mozog sú výskumníkmi čoraz obľúbenejšie. Nateraz už vieme, že tieto dva celky spolu komunikujú. Zdravá črevná mikroflóra je mimoriadne dôležitá pre pohodu a naopak, stres a starosti môžu negatívne ovplyvniť trávenie.


Teraz už viete, prečo je zdravé črevo také dôležité a že sú to práve baktérie a iné mikróby, ktoré ho robia tak dôležitým pre vaše zdravie a pohodu.


Ale, ak sú baktérie už prítomné vo vašom čreve, prečo sa potom toľko hovorí o užívaní probiotík? A čo sú to vlastne probiotiká?

Živé mikroorganizmy, ktoré udržujú poriadok v čreve

Probiotiká sú súhrnom živých, pre vaše telo prospešných mikroorganizmov.

Tieto mikroorganizmy, dobré baktérie, ako ich často nazývame, sú zodpovedné za mnohé procesy v tele. Medzi nimi sú:

 • produkcia vitamínu B12 a vitamínu K;
 • ničenie zlých organizmov;
 • produkcia enzýmov, ktoré ničia zlé, škodlivé baktérie;
 • simulácia sekrécie IgA a regulačných T buniek, ktoré podporujú fungovanie imunitného systému.

Okrem toho sa starajú o pravidelné trávenie a dobré vstrebávanie živín, to všetko má výrazný vplyv na vašu pohodu.


Na to, aby mohli vykonávať svoju prácu, však probiotiká potrebujú potravu. Ich rast a aktivitu podporujú prebiotiká. Sú to vlákna, ktoré nie sú štiepené žalúdočnými enzýmami a nevstrebávajú sa v tenkom čreve. Rozkladajú ich len určité mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Nájdete ich v cibuli, cesnaku, špargli, brokolici, banánoch, zemiakoch, ryži, mede, keli a karfiole.

Ak ste pred pár desiatkami rokov nevedeli nič o konzumácií probiotík (nehovoriac o prebiotikách), dnes sa vie, že je to takmer nevyhnutnosť. Prečo ich toľko spomíname?

Moderný životný štýl spôsobuje nerovnováhu v črevnej mikroflóre

Existuje niekoľko dôvodov pre narušenie rovnováhy dobrých a zlých baktérií v čreve:

 • strava bez pestrosti;
 • nedostatok prebiotík;
 • príliš časté jedenie cukru a spracovaných potravín;
 • príliš častá liečba antibiotikami;
 • nadmerné pitie kávy a sladkých a sýtených nápojov;
 • nedostatok kvalitného spánku;
 • zlé návyky (pitie a fajčenie) a
 • stres.

Spoločným menovateľom všetkých vyššie uvedených dôvodov je moderný spôsob života, ktorý vás núti byť stále v zhone, že nemáte čas jesť ani spať, a zároveň zvyšuje stres a oslabuje imunitný systém.


Ak chcete dať svoje črevo opäť do poriadku, musíte ho posilniť dobrými baktériami. Sú dva spôsoby, ako ich dostať do čriev; zaradením viacerých jedál bohatých na probiotiká do jedálneho lístka alebo výberom probiotík vo forme doplnkov stravy.


Čo je však efektívnejšie? Prečo by ste mali dokonca jesť probiotiká v kapsulách, keď existuje široká škála potravín, ktoré sú na probiotiká prirodzene bohaté?

Fermentované potraviny sú bohaté aj na ďalšie živiny.

Začnime jedlom. Prirodzene prítomnými probiotikami sa môžu pochváliť:

 • kefír,
 • jogurt,
 • kombucha,
 • fermentované sójové produkty,
 • kyslá repa,
 • kyslá kapusta a
 • kimchi.

Ale nielen obsah probiotických kultúr robí tieto potraviny zdravými.

Obsahujú aj mnoho ďalších živín, od bielkovín, vlákniny, až po vitamíny a minerály. Zaradenie fermentovaných potravín do jedálnička sa preto veľmi odporúča.

V porovnaní s niektorými doplnkami stravy (to je jedna z vecí, na ktoré si treba dávať pozor!) Potraviny môžu obsahovať aj väčšiu rozmanitosť probiotických kmeňov.

Okrem toho konzumácia potravín, ktoré sú prirodzene bohaté na probiotiká, obsahuje aj mnoho ďalších výhod

Konzumácia týchto potravín prispieva k pestrej strave, Kombucha môže nahradiť pitie iných sladkých alebo sýtených nápojov a fermentované potraviny možno často získať z lokálnych zdrojov (farma, tržnica) na podporu miestnej produkcie potravín.

Nie všetky fermentované potraviny obsahujú živé baktérie

Napriek všetkým výhodám a dobrým vlastnostiam fermentovaných potravín je veľmi dôležité a podstatné aby sa do čriev dostali živé.

Nechajte ma to vysvetliť ...

Ak chcete, aby probiotické kultúry v črevách robili svoju prácu, musia v potravinách vôbec existovať. Ešte dôležitejšie je, že sa dostanú do čreva “živé“.

Životaschopnosť baktérií je ovplyvnená spracovaním a skladovaním potravy, ako aj dlhým tráviacim traktom vedúcim do čriev.

 • keď si kúpite jogurt, uistite sa, že v ňom sú naozaj živé alebo aktívne kultúry. Musí to byť napísané na obale;
 • vyberajte si nepasterizované potraviny, keďže proces pasterizácie sa ničia baktérie;
 • ak je niečo kyslé, neznamená to, že je to aj fermentované

Práve preto, že životaschopnosť, kvalita a počet probiotických kultúr je nespoľahlivá, začali sa objavovať ďalšie možnosti využitia probiotík.

Aké sú výhody (a potenciálne nevýhody) probiotík vo forme doplnkov stravy?

3 výhody užívania probiotík v kapsulách


Kontrola typu a počtu probiotických kultúr

Typ kmeňov a počet probiotických kultúr je ľahšie kontrolovať pomocou doplnkov stravy. Výber probiotík si navyše môžete prispôsobiť svojim potrebám či problémom podľa toho, aké kmene obsahujú.

Väčšia rozmanitosť probiotík

Probiotiká v kapsulách často obsahujú zmes niekoľkých rôznych kmeňov, čo vám umožňuje holistickejšie podporovať vaše zdravie a pohodu.

Bez alergénov a sladidiel

Mnoho probiotík v kapsulách je dnes dostupných bez pridaných alergénov a sladidiel, čo ľuďom uľahčuje ich začlenenie do každodenného života. Navyše pridané cukry alebo sladidlá v jogurtoch, kombuchi alebo kefíre môžu zabrániť fungovaniu mikrobiálnych kultúr. Cukor totiž narúša rovnováhu prospešných baktérií v čreve.


Ako si vybrať správne probiotiká?

Existuje množstvo probiotických kmeňov, čo je aj dôvodom prečo je na trhu je čoraz viac probiotík vo forme doplnkov stravy. Pri výbere je preto dôležité, aby ste si pozorne prečítali popis a zistili, či sú vybrané probiotiká skutočne vhodné na vaše problémy.

Okrem vhodnosti kmeňov je dôležité pri výbere zvážiť 3 dôležité faktory:

Životaschopnosť baktérií

Ako som vám povedala pred niekoľkými odsekmi, aby dobré baktérie vykonávali svoju prácu, je dôležité ich dostať do čreva živé. S doplnkami je síce jednoduchšie kontrolovať počet, druh a kvalitu probiotických kultúr, no nezaručuje to, že baktérie prežijú, kým nezjete poslednú kapsulu v balení.

Kapsula, ktorá chráni probiotické kultúry pred žalúdočnou kyselinou

Najväčší problém, ktorý sa vyskytuje pri užívaní probiotík vo forme kapsúl, je ten, že kapsula sa rozkladá už v žalúdku. Žalúdočná kyselina je extrémne silná a keď už nie sú mikrobiologické kultúry chránené, ich množstvo a kvalita sa zníži na cieľovú úroveň. Vždy sa uistite, že probiotiká majú kapsulu, ktorá „prežije“ cestu žalúdkom, čím dopraví mikrobiologické kultúry do čreva živé a pripravené na prácu.

Obsah prebiotík

Na začiatku tohto blogu som spomínala prebiotiká, látky s probiotickými kultúrami. Bez nich nemôžu mikroorganizmy vykonávať svoju prácu, keďže práve prebiotiká im umožňujú rásť a byť aktívnymi. Ak ich s jedlom neprijímate dostatok, je obzvlášť dôležité vybrať si doplnok stravy, ktorý okrem zmesi probitických kultúr obsahuje aj zmes prebiotík.

Kvalita je pre nás pri tvorbe výživových doplnkov na prvom mieste, a preto venujeme príprave doplnkov stravy s probiotikami mimoriadnu pozornosť. Najväčším potvrdením, že naše probiotiká robia svoju prácu dobre, sú príbehy spokojných zákazníkov.

Čomu môžeme pripísať takú účinnosť probiotických kultúr Unibiotic?

 • nepatogénna kvasinka Saccharomyces Boulardii, ktorá pôsobí probioticky, pomáha ničiť kandidu, má mimoriadne protizápalové vlastnosti a stimuluje imunitný systém;
 • zmesi 4 probiotických kultúr;
 • zmesi prebiotík (oligosacharidy a rastlinný inulín), ktoré sú potravou pre probiotiká;
 • špeciálne kapsuly, ktoré chránia probiotiká a udržujú ich pri živote až do čreva.

Pre viditeľné a trvalé výsledky je potrebné pravidelne konzumovať probiotické kultúry (v akejkoľvek forme) minimálne 3 mesiace.KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

◼️ Črevný mikrobióm je najväčší ekosystém v našom tele.

◼️ Rovnováha dobrých a zlých baktérií je dôležitá pre fungovanie a podporu zdravia a pohody.

◼️ Moderný životný štýl, strava a stres negatívne ovplyvňujú stav a funkciu baktérií v čreve.

◼️ Fermentované potraviny obsahujú prírodné probiotiká, no ich počet a kvalitu je ťažké sledovať. Konzumácia fermentovaných potravín sa však odporúča pre ich bohatú nutričnú hodnotu.

◼️ Počet, kvalita a vitalita baktérií sa ľahšie kontroluje probiotikami vo forme doplnku stravy.

◼️ Najlepšia forma probiotík (vo forme potravín alebo doplnkov stravy) závisí od životného štýlu a problémov.


Zdroje:

https://www.optibacprobiotics.com/learning-lab/about/probiotics/how-do-probiotics-work

https://www.optibacprobiotics.com/learning-lab/about/probiotics/what-are-probiotics

https://www.optibacprobiotics.com/learning-lab/in-depth/gut-health/gut-health-facts

https://www.nordic.com/healthy-science/is-it-better-to-eat-probiotic-foods-or-take-a-probiotic-supplement

https://healthandperformancecollective.com/probiotic-supplements-vs-probiotic-food/

Odporúčame probiotiká
background
5 Recenzie
Unibiotic Saccharomyces Boulardii
30 Kapsúl
Na sklade

/ Množstvo na 30 dní / 0,76€ na deň

Unibiotic Saccharomyces Boulardii je odborná zmes mikrobiologických kultúr a
fruktooligosacharidov FS2-60, ktoré zahŕňajú oligosacharidy a rastlinný inulín. Zmes prispieva k lepšej rovnováhe v črevnej mikrobiote. Unibiotic sa môže pochváliť 6,5 miliardami kultúr na kapsulu.

€22,90
Prečítajte si viac
5 MÝTOV O DETOXIKÁCIÍ
Detoxikácia organizmu sľubuje viac energie, lepšiu psychickú a fyzickú pohodu a posilnenie imunitného systému. Detoxikácia...
3 ŠTÁDIÁ MENOPAUZY A SYMPTÓMY, KTORÉ NECHCETE IGNOROVAŤ
Keď sa spomenie menopauza, väčšina ľudí si myslí, že menopauza je len obdobie, kedy strácate menštruáciu a pociťujete všet...
8 POTRAVÍN, KTORÉ POMÁHAJÚ NASTAVIŤ ROVNOVÁHU ŽENSKÝCH HOMÓNOV
Hormóny sú látky, ktoré riadia vaše zdravie a pohodu. Pokiaľ sú v rovnováhe a hladko plnia svoje úlohy, zvyčajne sa s nimi...